به سایت رسمی شرکت باروس صنعت خوش آمدید

با ما در تماس باشید
031-34220145
0939-90-70-860

شرکت باروس صنعت وارد کننده و تامین کننده انواع ترانسمیتر شناوری

ترانسمیتر شناوری: 

روش وزنه و کابل : 

در اندازه‌گیری لحظه ای سیال داخل مخازن نیز مانند روش نقطه‌ای (سوییچ سطح) نیز میتوان از مکانیزم شناوری استفاده نمود. یکی ازین روش ها استفاده از وزنه و کابل میباشد که در شکل زیر مکانیزم آن نشان داده شده است.

همانطور ک در شکل بالا ملاحظه می‌کنید یک وزنه تعادل به وسیله کابل به شناوری ک درون مخزن قرار گرفت است متصل می شود. این وزنه تعادل همزمان با بالا و پایین رفتن شناور در اثر تغییر ارتفاع سیال درون مخزن، جابجا شده و ارتفاع سیال را بر روی درج بندی که در بیرون از مخزن نصب شده است نمایش میدهد. وزنه تعادل، کشیدگی کابل را هنگام بالا و پایین رفتن شناور حفظ می کند. به جای کابل می توان از زنجیر نیز استفاد کرد.

نصب و نگه داری : 

این سطح سنج ها دقیق می‌باشند اما معایب مکانیکی، همچون گیر کردن کابل و یا اصطکاک میان کابل و چرخ دنده ها از دقت آنها می کاهد. هنگام نصب باید دقت شود که بخش های مکانیکی سنسور از تماس با هوا و سیال در امان بمانند. زیرا این مسال موجب خوردگی و فرسایش تدریجی این قطعات میشود. این سنسورها به ندرت جهت ارسال سیگنال الکتریکی به‌کار میروند و تنها برای نمایش محلی ارتفاع سیال مناسب هستند. و نصب آنها در مخازن با سقف بسته و تحت فشار، نیازمند رعایت شرایط خاص مخزن خواهد بود.

شناوری

روش شناور مغناطیسی : 

جهت استفاده از سنسورهای ترانسمیتر شناوری و تولید سیگنالی متناسب با نیاز سیستم های کنترلی، از شناورهای مغناطیسی استفاده می شود. در این حالت یک شناور مغناطیسی درون لوله ای قرار می‌گیرد که تعداد زیادی سوییچ مکانیکی به صورت سری داخل لوله تعبیه شده است. و با هر سوییچ یک مقاومت الکتریکی موازی شده است. همزمان با تغییر ارتفاع سیال و بالا و پایین رفتن شناور، این سوییچ ها تحریک شده و مقاومتها را از مدار خارج می کنند با اندازه گیری تغییرات مقاومت در هر لحظه که متناسب با ارتفاع سیال است، می توان ارتفاع سیال را به طور پیوسته اندازه گیری کرد. نمونه ای از این نوع ترانسمیترها و نحوه عملکرد آنها در شکل زیر نشان داده شده است.

شناوری

 با توجه به مطالبی که تاکنون گفته شد در صورتیکه در نزدیکی نمایشگرهای مغناطیسی منبع تغذیه الکتریکی در دسترس باشد می توان هم سطح‌سنج نقطه ای و هم سطح سنج پیوسته را بر روی یک نمایشگر نصب کرد. البته در صورتیکه نمایش پیوسته سطح ضروری باشد انجام این کار چندان ایمن نیست. زیرا با خراب شدن شناور درون نمایشگر تمامی سنسور ها از کار خواهد افتاد.

معایب و مزایا ترانسمیتر شناوری 

مزایا : 

  • دقت بالا
  • بازه وسیع اندازه‌گیری

معایب : 

  • قیمت بالا
  • استهلاک مکانیکی و نیاز به تعمیر و نگهداری
  • نیاز به چاه ارتینگ
  • نامناسب برای سیالات متلاطم

برای مشاهده انواع سوییچ های دما لطفا کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.